środa, 17 grudnia 2014

"Przetwory. Opowieść pasteryzowana na mokro" - pewna radiowa akcja!

Dziś napiszę Wam o czym dowiedziałam się zaledwie parę godzin temu i co mnie dosyć mocno zainteresowała i bardzo mi się spodobało.
Nie wiem jak Wy, ale ja byłam dzieckiem, które wychowało się na słuchowiskach (dzisiejszych można by powiedzieć audiobookach). Część z tych słuchowisk docierało do mnie przez radio. Audycje radiowe dla dzieci to był właściwie stały element moich wieczorów. Później doszła dobranocka w TV, ale najpierw było radio!
Teraz raczej tego już nie ma. Teraz mamy ogólnie dostępne audiobooki i inne tego typu nagrania. Możemy jechać w samochodzie i w trakcie podróży właśnie takiego audiobooka dziecku włączyć. Stało się to na tyle powszechne (co nie oznacza, że złe), że nie zawsze wzbudza to w naszych dzieciach jakikolwiek entuzjazm. A co stało się z oczekiwaniem na audycje, z planowaniem czynności tak by na audycję zdążyć, jej nie przegapić? I czy w ogóle w radiu jeszcze ktokolwiek myśli o dzieciach? Oczywiście myślę, tu o tych popularnych antenach.
Wydawało mi się, że raczej nie. Wielkie więc było moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że na antenie radia RMF FM wypuszczono bajkę dla najmłodszych. I do tego ponoć stało się to już tradycją. Ba, tym razem jest to bajka napisana przez jednego z moich ulubionych autorów książek dla dzieci- Grzegorza Kasdepke. Wcześniej były to na przykład wiersze Jana Brzechwy.

http://www.rmf24.pl/raport-przetwory/fakty/news-pobierz-bajke-przetwory-opowiesc-pasteryzowana-na-mokro,nId,1568424Bajkę tę czyli "Przetwory. Opowieść pasteryzowana na mokro" dzieciaki mogły odsłuchać na antenie radia RMF FM, ale i tutaj najważniejsze - można ją za darmo pobrać ze strony internetowej radia. (po kliknięciu w obrazek obok możecie od razu przenieść się na stronę, na której pobierzecie ten audiobook).
Zaś płyta z nagraniem trafiła 6 grudnia do szpitali dziecięcych, gdzie będą mogły jej słuchać dzieci spędzające ten przedświąteczny czas w szpitalach.
W tworzenie tych bajek zaangażowani charytatywnie są zawsze znani ludzie. Tym razem nawet pani prezydentowa Anna Komorowska. Oprócz niej jest jeszcze sporo znanych nazwisk, między innymi Małgorzata Foremniak, Anna Dereszowska i Cezary Pazura.
Cieszą mnie zawsze ogromnie takie inicjatywy, a gdy do tego ich treść jest tak dobra jak tym razem cieszą one jeszcze bardziej. Bo razem z moimi podopiecznymi dziś odsłuchaliśmy bajki-kryminału i wszystkim się bardzo podobało.
A co sam autor mówi o tym pomyśle zobaczyć możecie tutaj -> klik.
Zaś więcej o samej akcji przeczytać możecie tutaj - >klik
Gorąco zachęcam też dorosłych do zapoznania się z tym materiałem, bo naprawdę jest zabawny!

1 komentarz:

  1. Swietny pomysl! Ja tez sluchalam radia. Mój pierwszy kontakt z "Ania z Zielonego Wzgórza" to bylo wlasnie sluchowisko w programie 4 PR, z Anna Romantowska jako Ania i Krzysztofem Kolbergerem jako Gilbertem. A jeszcze byly plyty- Muminki, Marysia Sierotka, Alicja... Dzis dostepne na CD (Bajki-Grajki)- polecam, jesli nie znasz!

    OdpowiedzUsuń