poniedziałek, 16 kwietnia 2012

"Anomalie" Grzegorz Krzymianowski


"Anomalie" to książka, która wkradła się w moje życie niespostrzeżenie. Poza planem, określoną kolejnością.
Tak jak w życie człowieka wkrada się czasem zdrada lub wyobrażenie o niej. Tak jak między dwojgiem żyjących ze sobą zgodnie dotychczas ludzi, nagle potrafi wkraść się monotonia, rozgoryczenie, zniechęcenie, sztuczność i żal.
Czasem niezauważenie, bez wcześniejszych sygnałów, bez ostrzeżeń, a czasem z naszą nieumiejętnością ich dostrzeżenia...
Właśnie...
"Anomalie" wpadły mi w ręce i wypaść nie chciały..., choć nie łatwe w odbiorze, choć poruszające temat, na który absolutnie teraz nie miałam ochoty, przykuły mnie do siebie i do ostatniej strony fascynowały. 
Temat zdrady i rozsypujących się związków w książkach bywa poruszany bardzo często. Wręcz czasem nawet za często. Bywa tak, że absolutnie nie mam ochoty brać już do ręki tego typu książek. Tym razem sposób przedstawienia tematu przez autora właśnie mnie zafascynował. Albo po prostu był inny niż w ostatnio przeczytanych przeze mnie książkach.
O swoim związku opowiada nam tutaj mężczyzna,  przedstawia nam swoją kobietę - Annę, opisuje ich codzienność, wprowadza nas w ich intymny świat.
Początkowo obserwujemy normalny związek dwojga ludzi. Związek, który ze szczęśliwego przeradza się powoli w swoisty dramat, rozgrywający się pomiędzy dwojgiem żyjących ze sobą ludzi. Dlaczego? Co w pewnym momencie powoduje, że on przestaje ufać i podejrzewa ją o najgorsze? Cóż świadczy o tym, że zdrada zajmuje w jego umyśle pierwsze miejsce? Skąd biorą się jego wyobrażenia o jej niewierności? I do czego mogą one doprowadzić?
Czy nasze urojenia na temat naszych związków mogą być destrukcyjne?
Czy to co wydaje się nam prawdą, jest nią?
On wydaje się znać odpowiedzi na te wszystkie pytania, tylko czy na pewno?
"Anomalie" to książka odpowiadająca na te pytania, w sposób niejednoznaczny, przekorny, ale bardzo dostadny. To książka, w której możemy znaleźć ułamek siebie, ten który albo chcemy odszukać, albo głęboko zakryć. Od nas zależy co z nim zrobimy.
"Anomalie" to jednak przede wszystkim wszystko to co może w związku dwojga kochających się ludzi zdarzyć. Może lektura tej książki może nas od tego ustrzec. Choć wybujałe nadzieję moje - chcę by lektura tej książki właśnie taki skutek miała.
Może czasem warto potrząsnąć czytelnikami i nie dawać im gotowych rozwiązań, lecz umiejętnie, ale subtelnie ich ostrzec przed destrukcyjną siłą naszych umysłów. Może warto zwrócić naszą uwagę na to jaką sami możemy sobie krzywdę zrobić.

Spotkanie z książką Grzegorza Krzymianowskiego oceniam na *****5*****, to lektura przekonująca, mocna i dosadna. Pozostająca w umyśle czytelnika. Wzbudzająca emocje i prowokująca do przemyślenia własnego mniemania o relacjach w związku lub ich wyobrażeniach.

"Anomalie" jak pisałam wyżej mnie zafascynowały, przykuły do siebie i...do koca...spod którego nie miałam ochoty w trakcie niedzieli wystawić choćby małego paluszka...

G. Krzymianowski, "Anomalie", Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2012, s. 205

7 komentarzy:

 1. Nie słyszałam, ale poszukam bo zabrzmiało bardzo ciekawie:) A takie książki, które przychodzą do nas niby nie proszone okazują się często świetnymi niespodziankami:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tym razem książka była jak najbardziej proszona- zamówiłam w Prószyńskim do recenzji, ale miała poczekać na swoją kolej...tylko, że gdy przeczytałam pierwszą stronę nie mogłam się oderwać i nie potrafiłam przestać myśleć o czytaniu jej. I jak widać była ciekawą niespodzianką! A szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się po niej wiele, zatem dostałam od niej pstryczka w nos:)

   Usuń
 2. Może się okazać fascynująca. Tyle że teraz nie mam ochoty na książki o takiej tematyce. Ale może warto odnotować w pamięci, że taka książka jest;)
  http://miros-de-carti.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocyk prezentuje się bardziej imponująco niż ksiązka:)

  Zenek

  OdpowiedzUsuń
 4. Urojenia mogą faktycznie być mocno destrukcyjne. Co gorsze, chyba każdy kiedyś ulega ich wpływom.

  Książka interesująca - zwłaszcza, że uwielbiam badać relacje damsko-męskie i roztrząsać różne ich kombinacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wpisuję na swoją listę. Zaintrygowałaś mnie bardzo...

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka inna niż wszystkie,poruszająca głębokie tematy między kobietą,a mężczyzną.

  http://czytamtocodobre.blox.pl/2013/06/Anomalie-Grzegorz-Krzymianowski.html

  OdpowiedzUsuń