poniedziałek, 5 marca 2012

"Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce" Tomasz Czerwiński + seria "Ocalić od zapomnienia"

Dziś trochę z innej beczki.
Dziś chciałabym się z Wami podzielić moją miłością do albumów z serii "Ocalić od zapomnienia" Wydawnictwa Muza.
Moja fascynacja tymi albumami zaczęła się parę lat temu, gdy pracowałam w szkole, w której te albumy były mi potrzebne do zajęć. Zajmowałam się tam przybliżaniem dzieciakom dawnych tradycji polskich. Albumy pomagały mi w tym rewelacyjnie.
Pierwszy z którym się zetknęłam to album "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" Barbary Ogrodowskiej. Była to dla mnie jakby baza do dalszego rozwijania omawianego z dziećmi tematu - ale i moich zainteresowań, bo przyznać muszę, że choć pracę licencjacką na studiach pisałam z kulturoznawstwa, to dopiero te albumy moją fascynację dawnymi kulturami rozkręciły na maksa. Od albumu do albumu zachwycałam się coraz bardziej. Razem z dzieciakami poznawałam "Ginące zawody", "Budownictwo ludowe w Polsce", "Polskie stroje ludowe" (którym poświęcono aż trzy albumy) czy "Tradycje polskiego stołu".W serii "Ocalić od zapomnienia" dotychczas ukazało się aż szesnaście albumów. Albumów, które ukazują dorobek kulturowy naszego kraju, zapoznają nas z dawnymi obyczajami, z ważnymi wydarzeniami (np. album "Śladami polskich bitew"), a nawet postaciami ważnymi dla nas w albumie "Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna".
Zakres tematyczny albumów jest więc bardzo bogaty, lecz skupiający się wokół kultury naszego kraju i jego tradycji.
Naprawdę imponujące albumy. Z bardzo dobrze ujętą treścią, budzącą zaciekawienie i chęć czytania o wcale przecież nie prostych tematach. Do tego rewelacyjna szata graficzna, przepiękne zdjęcia i ilustracje. Wszystko dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. I bardzo dobrzy autorzy! Profesjonaliści, zajmujący się tematem zawodowo.
Niestety owych albumów nie mam na własność. Mam nadzieję jednak, że kiedyś uda mi się je zebrać wszystkie.
Pierwszym w mojej kolekcji jest niedawno wydany i otrzymany do recenzji od Wydawnictwa Muza album Tomasza Czerwińskiego "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce". Album, który nie tylko mnie nie zawiódł, ale wręcz oszalałam na jego punkcie. Wszystko naprawdę na wysokim poziomie. Treść albumu bardzo mocno wyczerpująca poruszany temat, szata graficzna utrzymana w podobnej do poprzednich albumów stylistyce, a nade wszystko dużo obrazujących treść zdjęć. To wszystko co porządny album powinien mieć, a nawet więcej...bo nie każdy album ma w sobie tyle treści i to ujętej w tak przystępny dla zwykłego czytelnika sposób.
Myślę, że to pozycja, która zainteresuje zarówno znawców tematu, jak i laików, którzy po prostu tematem się zainteresowali. Ja stoję gdzieś po środku - bo dobrym znawcom tematu (jeszcze) nie jestem, ale tematyką poruszaną w owym tytule interesuję się już od dawna. Po przeczytaniu tej książki - albumu mogę rzec, że moja wiedza na ten temat poszerzyła się bardzo i wcale nie odczuwałam czytając, że mam do czynienia z pozycją naukową. Myślę, że to jest jeden z ogromnych plusów tytułu. Bo jeśli coś sprzyja zdobywaniu wiedzy, nie męcząc nas to czyż trzeba nas do tego zdobywania wiedzy bardziej zachęcać?
Album na ******6****** na pewno zachęca! 

Ja Was zachęcam do zapoznania się z którymś albumem z tej serii. Uwierzcie mi - wpadniecie jak śliwka w kompot i Wasze zainteresowanie tymi pozycjami nie skończy się na jednym tytule.

T. Czerwiński, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", seria "Ocalić od zapomnienia", Wyd. Muza, Warszawa 2012. s. 378

3 komentarze:

 1. Dobrze wiedzieć, że jest taka seria. Będę wiedziała, gdzie sięgnąć, gdy będzie potrzebna,a może i poszukam jej dla własnej przyjemności, bo widzę, że warto.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też lubię serię "Ocalić od zapomnienia", kocham tematykę szeroko pojętej kultury ludowej. Dotychczas miałam okazję przeczytać i zrecenzować trzy pozycje (http://www.poczytajka.blogspot.com/search/label/Ocali%C4%87%20od%20zapomnienia). Niestety, seria świetna, ale poziom korekty - fatalny. Przy każdej kolejnej części mam nadzieję, że ta będzie lepsza, teraz liczę na to, że "Kapliczki..." spełnią moje oczekiwania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że to byłby idealny prezent dla mojego ojca ;)

  OdpowiedzUsuń