poniedziałek, 13 czerwca 2011

"Naga" Izabela Szolc + kobiece losowanie!

Czy nadzy jesteśmy tylko wtedy, gdy się rozbierzemy? Gdy będziemy mieć gołe piersi czy pośladki... czy może jest coś takiego jak nagość emocjonalna? Jest. I to właśnie udowadnia pani Izabela Szolc.
W swoich opowiadaniach pisze według mnie właśnie o emocjonalnej nagości kobiet. O kobietach emocjonalnie nagich. Bo odkrywają przed nami nie to co na zewnątrz, lecz coś zupełnie odwrotnego- swoje wnętrze.Wnętrze, z którym wcale nie żyje się łatwo i łatwo się też o nim nie czyta. Ale przeczytać warto.
I tak mamy tu na przykład portret lesbijki, kobiety, która wykorzystuje mężczyznę tylko w celu poczęcia dziecka, kobietę-mężczyznę (lub odwrotnie), kobietę zdradzoną, kobietę oszukaną, kobietę poniżoną, kobietę zgwałconą, kobietę zakochaną i kobietę cierpiącą. W każdej z tej kobiet trochę przerysowania, ale tak chyba być musi byśmy zauważyli w każdej z tej kobiet trochę czegoś z nas samych. Trochę własnej emocjonalnej nagości.
Byśmy zrozumieli własne próby zrozumienia uczyć swoich i innych, byśmy odkryli swoje pragnienia i nie bali się o nich mówić. Byśmy po prostu były, nawet jeśli nagie to nie emocjonalnie!
I choć ja za opowiadaniami wcale nie przepadam, a tych opowiadań jak wspomniałam wcale się łatwo nie czyta- to uważam, że warto się nad nimi pochylić, poruszyć i nawet zdenerwować. Warto odnaleźć w sobie odwagę, by zmierzyć się z tymi niełatwymi portretami i coś z nich wyciągnąć dla siebie.
Może na kolana Was nie powalą, ale na pewno zadziwią.
Jak wiecie - bo już niejednokrotnie wspominałam wolę dłuższe formy, dlatego stawiam w moim prywatnym "ocenniku" tylko ****4****, ale polecam każdej kobiecie poczytanie o może zupełnie innych od siebie kobietach, a jednak bardzo o siebie podobnych...

*******
W związku z tym, że zbliżają się moje urodziny, (a dobro ponoć powraca) chciałabym kogoś z Was obdarować wyżej opisaną książeczką. Jak będą chętni- zrobię losowanie, trzeba zgłaszać się w komentarzach wyrażając chęć przygarnięcia i puszczenia książki w świat potem dalej. I choć niezbyt lubię, gdy po książkach się pisze- tym razem mam taki pomysł by na końcu książki podpisywały się osoby, które książkę przeczytają...:) Co Wy na to? Taki mały wspólny, kobiecy projekt ;) 

Czekam na zgłoszenia do...hm... ostatniego dnia roku szkolnego tj. 22 czerwca! Po nim będę już miała prawie wolne więc zrobię losowanie, obfotografuję i puszczę książkę w świat! 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu AMEA. 

I. Szolc "Naga", Wydawnictwo AMEA, 2011, s. 154.


13 komentarzy:

 1. Książka czeka już u mnie na półce i z pewnością niedługo ją przeczytam. Mam nadzieję, że spędzę z nią przyjemnie czas:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałem o tej książcę ale nie jestem pewien czy przeczytam :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie jestem w trakcie czytanie i niedługo zamieszczę swoją opinię :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem chętna przeczytać i puścić dalej (najpewniej przez podaj.net)
  agnzimka@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też chętnie przeczytam i się podzielę :)

  sardegna@poczta.onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam ostatnio całkiem sporo pozytywnych recenzji na ten temat, chętnie poszukam w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu zabrać się za tą Szolc! A ja mam wakacje już niemal od 2tyg:) a tak oficjalnie to od 17 czerwca:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurcze nie czytałem, ale poprawię się zapewniam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja czytałam i uważam, że tytuł bardzo dobrze oddaje sens książki, tak jak napisałaś chodzi tu o pokazanie nagości emocjonalnej, co moim zdaniem autorce całkiem nieźle wyszło, jedne opowiadania podobały mi się bardziej drugie mniej, ale myślę, że całość warto przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdzie nie spojrze wszędzie "Naga", muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. zgłaszam się i chętnie puszczę dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Genialny pomysł!:)
  Z miłą chęcią wezmę w nim udział :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak najbardziej jestem Za :-). Piszę się na konkurs i na przekazanie książki dalej :-)

  OdpowiedzUsuń